Koľko stojí taká svadba?

Cena za svadbu bude oveľa vyššia než ste plánovali a oveľa vyššia než ste na ňu mali.

Je mnoho vecí, ktoré prídu na rad až vo chvíli, keď je neskoro.

Mnoho vecí, ktoré súvisia so svadbou, si človek pri prvotnom plánovaní obradu a hostiny vôbec neuvedomí a až v priebehu času zistíte, že je mnoho vecí, ktoré musíte zariadiť, kúpiť, objednať, či pripraviť.

Nie žeby som vás chcel odstrašiť od organizovania , len vás upozorňujem, že akokoľvek sú prvé odhady optimistické, nakoniec zaplatia všetci aj tak viac ako očakávali.

Mnoho ľudí uvažuje v prvej fáze o lacnej a malej svadbe, ktorá bude lacná, ale v skutočnosti sa ukáže, že bude potrebné nakúpiť také množstvo vecí, že nakoniec sa siaha aj na úspory, či dokonca niektorí ľudia sú donútení si na to aj požičať.

Aby ste neboli neskôr zaskočení tým, čo všetko je potrebné zaplatiť – alebo aspoň ignorovať, je vhodné, ak si urobíme aspoň orientačný zoznam toho, čo všetko bude potrebné počítať do výdavkov.

Niektoré položky je možné považovať za položky jednorazové, ktoré sa už opakovať nebudú, ale niektoré sa dajú použiť opakovane, napríklad ženíchov oblek môže ženích časom používať aj v profesionálnom živote a podobne.

Šaty nevesty môžu mať veľa zložiek, ktoré je často potrebné dokúpiť osobitne, pretože mnoho neviest si chce na tento deň kúpiť kompletné šaty na jediné použitie. Taká vec stojí dosť veľa peňazí a je dobré, ak s tým v rozpočte plánujete. Tieto položky by mala uhradiť predovšetkým nevesta, alebo nevestini rodičia. Myslite predovšetkým na šaty v prípade potreby na pokrývku hlavy, často je potrebné kúpiť nové topánky a nezanedbateľnú súčasť môže tvoriť aj návšteva kaderníka, či príprava mejkapu a podobne. V prípade, že na svadobnú cestu plánujete niekam cestovať, je možné že bude potrebné si na túto akciu si kúpiť nové šaty.

Veci, ktoré sa týkajú ženícha by si mal ženích platiť sám, alebo to zabezpečí jeho rodina. Predovšetkým by sa malo myslieť na nový oblek s novou košeľou a kravatou. Samozrejme topánky a ostatné vybavenie, ktoré k chlapovi patrí. Tak isto platí, že ak sa plánuje odísť na svadobnú cestu musí byť ženích vybavený primeraným oblečením.

S pozvanými hosťami môžu byť náklady predovšetkým po stránke ubytovania, pokiaľ máte rodinu vo vzdialených mestách je vhodné, ak im zabezpečíte ubytovanie a to na vaše náklady.

Ak budete na svadbe mať aj družičky mali by ste zabezpečiť pre ne šaty, čo môže byť nezanedbateľná položka, ktorú by mala znášať skôr nevestina rodina. Ak majú družičky dávať darčeky, tak tieto by mal zabezpečiť manžel.

Ďalšou nezanedbateľnou položkou budú napríklad oznámenia, alebo menovky na svadobnej hostine a iné technické vybavenie, ktoré zvyčajne platí nevestina rodina. Tieto čísla môže vyskočiť na dosť vysokú sumu, predovšetkým v prípade, že si dáte oznámenia tlačiť v luxusnej firme a navyše ak plánujete tieto oznámenia posielať poštou, aj poštovné poplatky, predovšetkým do zahraničia, môžu nečakane navýšiť náklady na celú operáciu.

Ďalším bodom svadobnej kalkulácie by mali byť kvety, nevyhnutnou bude pravdepodobne nevestina kytica. Pravdepodobne by mohli byť vhodné kvety pre družičky a rodičov a prípadne tzv. pierka do sák a do gombíkových dierok  zúčastnených svadobných hostí. Tieto kvety by mal platiť skôr ženích a v prípade, že mienite vyzdobiť aj miesto hostiny, či svadobnú sieň tak túto položku by mohla platiť rodina nevesty.

So svadbou budú súvisieť aj mierne poplatky v prípade, ak budete organizovať cirkevný sobáš. Nech už robíte obrad akýkoľvek, často býva jeho súčasťou nejaká hudobná produkcia, organista, alebo spevák, či chór, ktorým je potrebné niečo zaplatiť.

Niekedy sa stáva, že v obradnej sieni vystupuje malé komorné umelecké teleso a nemajú stanovený cenník, iba sa akosi potichu očakáva, že im bude zaplatené. Je to síce zvláštny zvyk, pretože za vhodnejší postup by som považoval, keby sa povedalo jasne, kto za čo koľko chce. Ale v prípade, že súčasťou vášho svadobného obradu má byť aj živá produkcia, či iné služby, nezabudnite sa ešte pred svadbou spýtať koľko a komu je potrebné zaplatiť, či aké očakávania majú organizátori vášho svadobného obradu v súvislosti s platením realizácie týchto služieb.

Veľmi veľkú časť rozpočtu pravdepodobne miniete na organizáciu hostiny, počítajte minimálne s nákladmi na jedlo, ale často stojí niečo prenájom miestnosti, jej výzdoba a v prípade, že použijete nejakého zabávača, či hudobnú skupinu, ktorá vám zabezpečí následnú zábavu, aj títo pravdepodobne budú požadovať primeraný honorár.

Väčšiu časť týchto výdavkov by mala hradiť nevestina rodina, podľa tradície by mala hradiť nevestina rodina komplet celú hostinu a veci s ňou súvisiace vrátane vybavenia, bielizne, či prípravy svadobnej torty a dopravy na svadbu.

V prípade, že na svadbe je potrebné použiť viac motorových vozidiel na prepravu okrem nevestinho auta, by ostatné vozidlá mal platiť ženích alebo jeho rodina.

Ďalšou položkou budú dokumentaristi, fotograf a kameraman. Tieto položky platí rodina nevesty, ale v dnešnej dobe odporúčam, aby ste hneď počítali s okamžitou digitalizáciou tohto materiálu a každému môžete odovzdať hotové nosiče s kompletnou reláciou, čím významným spôsobom môžete ušetriť. Aj keď samozrejme odovzdať hotové fotografie je originálne a pre mnohých výhodnejšie, toto práve je cesta ako čiastočne znížiť inak vysoké náklady.

V prípade, že do svadby chcete zahrnúť aj svadobnú cestu, je to položka, ktorá pôjde z vrecka ženícha a jeho rodiny.

V prípade, že je potrebné počítať s ďalšími výdavkami myslite minimálne na to, že na niektoré svadby bude možno potrebné povolenie, prípadne dovybavenie si niektorých dokladov, ktoré so svadbou súvisia.

Svadobné prstene by mal uhradiť manžel, alebo jeho rodina. V prípade, že organizujete aj pred svadbou nejaké stretnutie, či zoznamovaní večierok, tento obrad by mal byť hradený rodinou ženícha.

Ubytovanie a svadobnú noc by mal hradiť ženích.

Zoznam služieb, ktoré môžete využiť pri organizácii svadby:

 • Video a filmovanie svadobného obradu.
 • Fotograf a fotografovanie.
 • Zabezpečenie hudobnej produkcie na svadobnú hostinu, alebo svadobnú zábavu.
 • Doprava na svadbu, alebo zo svadby na hostinu.
 • Kadernícke služby pre zúčastnených, je dobré myslieť na to, že kaderníka bude chcieť pravdepodobne navštíviť každý a preto je vhodné s touto položkou v rozpočte počítať.
 • Aj vizážistické služby sa dajú využiť, mejkap a vhodná úprava celkového účesu sa týka najčastejšie nevesty, ale môžu ju využiť aj rodičia.
 • Tvorba oznámení o svadbe, alebo o chystaní svadby patrí tiež do rozpočtu.
 • Okrem toho môže pre luxusnejšie svadby prísť do úvahy aj objednávka špeciálnych šiat alebo darčekových predmetov, či pohárov.
 • Pre náročnejších zákazníkov môže prísť do úvahy aj využitie agentúry, ktorá zabezpečí všetky prípravy a organizáciu.
 • Toto je, samozrejme, finančne náročnejšia alternatíva organizácie svadby, za to však vám odpadne hodne starostí a dá sa predpokladať, že priebeh svadby dopadne viac ako dobre.
 • Komentáre k článku: Koľko stojí taká svadba?

  1. luuluu 3. októbra 2010

   moja svadba bola velmi draha stalo ma to dokopy cca :250 000 slovernkych korun

  2. Lucia26 6. októbra 2010

   Tak to si na tom este celkom dobre, nas to vyslo skoro dvojnasobok. :-)

  3. Ala 18. novembra 2010

   luuluu a Lucia26 – kolko jste mneli ludi? platili jste i ubytovani?

  4. Michelle 14. januára 2011

   My sme sa kazdopadne dohodli, ze svadba sa bude financovat pol na pol a nebudeme sa dotahovat co by som mala uhradit ja alebo priatel. Tato forma mi pride najjednoduchsia kedze uz aj tak mame spolocnu domacnost a svadbu si budeme hradit sami. Uz len aby vsetko dobre vyslo :)

  5. sweky 13. júla 2011

   kokos ze 250 tis a ta druha raz tolko…………no comment…….to bol bozsky Kaja spievat????????

  6. Kevin 5. augusta 2011

   Tak si to preratajte cele v skratke :

   ° zasnubny prsten /min. / 400e / a ak su brilianty 2000e a viac
   ° obrucky zlate 600e a viac
   ° svadobne saty /pozicanie/ 400e – 1000e
   ° svadobny oblek 300e – 600e
   ° pozvanky 100e
   ° poplatky na uradoch 16,50e / +16,50e ak je obrad mimo miesta
   ° trvaleho bydl. a 199e ak bude obrad napr. vonku, ci kastiel
   ° kostolne poplatky min. 100e
   ° svadobna kytica 50e
   ° dekoracna vyzdoba na svadbu kvety ,drobnosti 250e
   ° dekoracia miestnosti, stolov /min. /400e
   ° prenajatie miestnosti, saly , kastiel za vecer /min. / 300e – 1000e
   ° prenajatie lim. auta / min. /250e
   ° hudobna kapela 300e
   ° svadobny DJ 200e
   ° ohnostroj 50e
   ° svadobna hostina 4. chodove menu min. 30e/osoba – spolu 2000e
   ° ubytovanie hosti 15e/osoba
   ° a na zaver odvoz hosti treba zohnat mikrobus
   ° no a na zaver svadobna cesta, cena a pobyt zalezi uz iba na Vas

   Len dufat zerodina a ludia ktori Vam daju dari, Vam prihodia aj nejake tie peniazky aby sa ten nepekny vydavok aj trosku vratil …

   Vela stastia a hlavne lasky nech sa nehadate skrz penazi

  7. Kevin 5. augusta 2011

   este som neuviedol

   ° svadobna 3D torta 100e
   ° fotograf /min./ 50e
   ° kameraman /min. / 80e
   .
   .
   atd. zalezi uz len na Vas, co a koho tam chcele
   Bezna svadba na vlastnu past s vl. jedlom stoji cca 3000e
   svadba cez agenturu v restauracii,hoteli atd od 6000e a viac

  8. tara 14. augusta 2011

   menovky vyrobim sama
   fotografovat nas bude priatelova sesternica (studuje foto)
   ohnostroj netreba
   obrad na urade je za 0 EUR
   limuzinu tiez netreba
   ubytovavat tiez nikoho netreba, kazdy pojde domov po vlastnych (miesto svadby je pri trvalom bydlisku vacsiny zucastnenych)
   dekoracie tiez netreba nejake prehnane – vseo moc skodi

   a nakoniec ako dary cchem penaaaaze ;) tak hadam sa nejake naklady vratia :)

  9. zedda 1. októbra 2011

   pol melona na blbu svadbu? to snad nie
   kto umi ten umi, kto neumi ten plati

  10. Lia 24. októbra 2011

   Pol melca za svadbu? a to ste mali kde, na Mauríciu? no ja by som teda pol milióna za jeden deň keď si povieme ´´áno´´ nevyhodila… Ubytko netreba ak nebývajú príliš ďaleko, normálne ich vezmú domov autom.. Limuzínu fakt netreba.. A normálne šaty sa dajú požičať za 200-300 e…. Môj brat si dával oblek šiť a tiež za 200 e.. Bola som na 4 svadbách a všetky stáli okolo 100 000 SK, cca 60/70 ľudí.. Zas ono sa dá ušetriť keď sa chce… A svadobnú cestu určite nerátam do svadobných nákladov +, hej môjmu bratovi sa na daroch vrátili všetky investície a ešte išli na spomínanú svadobnú cestu….

  11. Darina 13. novembra 2011

   svadba Darina a Ivan – 13.8.2011

   Ahoj Vanda, dňa 13.8.2011 sme sa s mojim priateľom Ivanom po 6 rokoch zosobášili. Svadobný obrad sme mali v kaplnke kežmarského hradu a svadobnú hostinu v novootvorenej reštaurácii Legenda v Kežmarku. Dlho sme nevedeli nájsť priestor podľa svojich predstáv, ale Legenda bola skvelá voľba. Ochota majiteľov a priateľský prístup pri plánovaní boli nenahraditeľné. Priestor je nádherný, moderný, štýlový, vhodný (prízemie asi pre 70 ľudí). Počas svadby nám personál čítal požiadavky z očí, boli SUPER, pomohli nám vytvoriť pohodová atmosféru aj pri nečakaných drobnostiach, ktoré vznikli. Samozrejme vynikajúce ceny…odporučam ti hľadať na serveri svadba.sk a budete s Vladom spokojný.
   svadobné oznámenie na portáli svadba.sk:
   nevesta Vanda Petríková a ženích Vladimír Komžík, Martin 16.6.2012 náš najkrajší deň:
   Kde a za akých okolností sa obrad uskutoční, je ponechané na Vás, milí snúbenci. Či bude miestom obradu územie našej republiky, alebo územie cudzieho štátu, záleží len a len na vás. Fantázii sa medze nekladú. Či zvolíte za svadobný deň štandardne sobotu, alebo ktorýkoľvek iný deň v týždni, je rovnako vo vašej réžii tak, ako priebeh celého dňa.Jedným z tipov na „vykonanie“ tajnej svadby je dovolenka, ktorá môže priniesť zmenu vášho priezviska. Fotografie chvíľ oddychu tak spestríte fotografiami prvých okamihov novomanželského šťastia. A k dovolenkovým suvenírom pre rodičov pribalíte suvenír „manželstvo na celý život“. Tak už chýba len krôčik k tomu, aby ste svojim najbližším oznámili najnovšiu udalosť s pridaním oznámenia: „Naši najbližší, s radosťou v srdci vám oznamujeme, že dňom …. vykročili sme na cestu spoločného šťastia…“.

  12. Diana 24. januára 2012

   Nas svadba vysla do 500 eur. Kolky + obrucky. Co viac treba?
   Odfotila nas kamoska (svedkyna) a oznamka sme poslali emailom.
   Nebudem predsa vyhadzovat par stovak za saty, co obleciem raz.

  13. Lara 28. januára 2012

   Tí, ktorí tú rátali, koľko vyjde svadba, dobre som sa pobavila.. asi ste ju fakt mali na Malych divov. My budeme mat svadbu v lete, a potrebujeme k nej len to, najmenej..ale zase, je to vsetko o tom, kto koľko na co ma… limuzina..dj..kastiel,..atd atd…toto fakt netreba…a co s atyka obrucok..daju sa z bieleho zlata kupit od 400€ vyssie…kto umi ten umi..

  14. Miro Veselý 28. januára 2012

   Lara jasné, dá sa riadne uskromniť a pokojne to stačí, aj ja som za šetrenie, nie minúť za deň celý majetok. Ale dobré je počítať radšej s tým, že aj keď sa chce šetriť, ľudia často minú viac, než počítali. Ako cez vianoce. Dohodne sa, že nebudeme míňať a potom sa už len nosia igelitky, žrádlo, somariny…

  15. Monika 31. januára 2012

   ahoj, no neviem..my chceme mať jednoduchú svadbu..namaľujem sa sama, účes tak isto, šaty mám premyslené, budú zelené v kombinácii s bielou, ušije mi ich buď kamarátka alebo mamina mojho snúbenca..kyticu z lúčnych kvetov si spravím sama a j oznámenia..a hostina vonku v záhrade kotlíkový guláš a pečená hydina bufetové stoly..hudba kamarát s jedným kompom a bedňami.. vojenský stan v prípade zleho počasia… a bude super..a snubný prsten aj s obrúčkami do 300 eur..a viem že na to nazabudnem nikdy..a ešte ma aj unesú :))) originál sarejšieho iba chcem profíka..myslím že v dnešnej dobe robiť drahé svadby je hrôza a zbytočný stres..držím všetkým palce kto do toho ide :)

  16. Nikoleta 13. februára 2012

   Na 50-60 ludí stací 4000 eur,ked uz máme obrucky??
   Vopred Dakujem

  17. Miro Vesely 13. februára 2012

   Nikoleta no 4000 delene 60 je 66 eur na osobu. z toho sa už všeličo dá zaplatiť.

  18. linaanika 28. februára 2012

   Milá naša buduca generácia.Pripájam sa k diskusii aj ked som už po svadbe 34rokov.Ale robila som svadbu dcere pred 2 rokmi,a,, klídek bájočko,,Mali sme 70 ľudí,3chody,švédske stoly,limuzínu,a fialkovu výzdobu.V tom fotografa s kameramanom v jednom,živu hudbu na odobierku a dj.v sale, taktiež starejšieho..To všetko sa vmestilo do 4000eur.To som nepripočítala aj prenájom sály.Mala som svojích kuchárov čiže som im platila,alkohol aj zakusky este aj na vyslužky.

  19. Lenka 21. septembra 2016

   To je pravda na niektoré veci proste človek zabudne, potom sa za tým naháňa a kúpi aj tú najdrahšiu variantu len aby to bolo. My sme s manželom financovali svadbu pol na pol, keďže obaja zarábame bolo to tak jednoduchšie jedine svadobné obrúčky od Rýdla sme si kúpili spoločne ako darček. Je ale pravda, že nám veľa toho kúpili aj svokrovci a moji rodičia takže sme mali menej starostí po finančnej stránke. A ešte sme mali veľké plus, že naša kamarátka je fotografka takže sme mali fotky v úžasnej cene ako zadarmo :) Aj tak odporúčam si vopred napísať zoznam s cca cenou koľko čo bude stáť a začať šetriť skôr lebo človek sa nedoplatí! :) A hlavne sa neoplatí mať nejakú extra drahú a veľkú svadbu v dnešnej dobe je to zbytočne veeeľa stresu. Držím každému palčeky a hlavne pevné nervy dievčatá! :)

  20. Veronika 17. októbra 2016

   Moja mamka je v tomto skvelý ekonóm. Nikdy školu neštudovala ako ekonomickú, ale aj napriek tomu si urobila prehľad už 3 svadieb. Síce všetky tri boli ešte za slovenských korún, ale tak počítame, že by sa to max. mohlo predražiť o približne 500 €. Samozrejme, my mladí sa nepozeráme na svadobné šaty, oblek a obrúčky. Tie si platíme sami, takže sme si povedali, že sa nebudeme obmedzovať. Vyhliadli sme si obrúčky od Rýdla a budem si dávať zirkón, takže bude to dosť drahé, ale obrúčky si hádam budem raz za život kupovať :) Inak teda predbežný rozpočet je cca tých 2000 – 3000 eur – akože zo všetkým :) viem, že moje sestry mali cca za 45 000 korún urobenú svadbu a veru netrpeli sme ani hladom, aj sme popili ;)
   na výber boli 2 druhy tvrdého a biele a červené víno ;) Niekoľko chodov a koláčov mnoho ;)

  21. Monika 25. januára 2017

   Ahojte, no naša svadba nebola nejako lacná ale zase ani prehnane drahá. Ak by ste chceli vedieť rozpočet za celú svadbu, no neviem vám povedať ani keby veľmi chcem. Vôbec si nepamätám tú celkovú sumu, ktorú sme platili za celú svadbu. Viem iba to čo sme mali napísané na zozname a kam sme si pripínali bločky a tak, lenže potom s chaosom som to už nezapisovala a nemám ani bločky. Napríklad také obrúčky sme vôbec nenapísali na zoznam (nás to ani nenapadlo hlavná vec :D ) a iba nám to došlo keď mi teraz už manžel vyberal u Rýdla snubný prsteň, reku aha aj obrúčky by nám bodli haha :D tak to je hneď 600 eur mimo zoznam. Ale neľutujem súúú nááááádhernéé. Tiež ozdoby keď som videla v obchode a kúpila ich bez toho aby boli na zozname. No neviem vám povedať ani približne ale určite je to dosť peňazí. Dosť peňazí za jeden deň :D určite finančná pomoc od rodičov len pomôže ale treba šetriť aj dopredu :)

  22. Ninka 9. marca 2017

   No veď toto, väčšina vecí príde v nevhodnú dobu alebo keď to najmenej čakám :( Keď ma manžel požiadal o ruku prvé čo ma napadlo bolo, peniaze peniaze peniaze. Dva dni pred tým mi kamarátka hovorila koľko veľa dala ona na svadbu a ako drahé to je no a v deň ked ma manžel požiadal som prepočítavala rozpočet a proste mali sme veľa dlho a malo peniažkov povedľa. Ano bolo to krásne, že ma požiadal a kúpil nádherný snubný prsteň (to som v internet bankingu pozerala, že kto čo kupoval pri Rýdlovi, že si na nič také nespomínam) bola som šťastná a cítila som sa ako princezná ale keď sme začali všetko pripravovať na svadbu a všetko kupovať tak to boli sumy! Fúú jednemu by sa zatočila z toho hlava. Hlavne sála a jedlo, alkohol a kvety proste všetko aj veci, ktoré sa zdali byť malej sumy celkovej sume dosť pridali. Tiež nehovorím o obleku alebo šatách! Treba šetriť mne to prišlo strašne veľa. :( A aj fotografa a kameramana ak chcete dobrého tak to tiež niečo stojí..

  23. Jajka009 17. júna 2017

   Tiež sme si mysleli, že svadba taká drahá nie je a že nám postačí aj nejaké to skromnejšie posedenie niekde a nemusíme volať ani bratrancov zo štvrtého kolena. To sme sa ale prerátali, že aj na malú svadbu sa musí kúpiť všetko čo na veľkú a tiež v nie malom množstve. Potom som už aj ľutovala, že sme svadbu nemali väčšiu ale iba takú skromnejšiu. Moja mamina v tomto prehľad vôbec nemala a ja tiež nie takze sa niekedy peniažky kotúľali aj tam kam nemuseli. Manžel ale mal jasno v tom aké obrúčky chce a kde ich kúpi za výhodnú cenu a dobrú kvalitu. Kupoval ich u Rydlá, kde mi kúpil vlastne aj zásnubný prsteň 🙂 stále je krásny ako nový a už prešiel nejaký ten rôčik od vtedy. No ale poďme k veci. Platili sme nemalé peniaze sa celu svadbu. Len za šaty sme dali 900€, oblek 700€,hostina pre ľudí bola 30€/osoba a ubytovanie 20€/osoba. Potom tam boli take maličkosti ako pozvánky, výzdoba, torta, kvety, poplatky za kadejakú možnú vec. Ale hostia povedali, že svadba bola nádherná a že sa dalo aj dobre najesť aj dačo vypiť. Koláčov sme mali hrozne veľa to napiekol každý plus sme ich veľa aj kúpili 😀 to sme potom hromadne balili hosťom nech si to berú. Takze ja teda určite odporúčam šetriť si vopred na svadbu pretože to lacné nie je, ono sa to tak len zdá 😀 a ak v rodine nemáte nikoho kto sa v tom vyzná a už svadbu organizoval, peniažky sa vam rýchlo rozkotúľaju. určite odporúčam spraviť zoznam a všetko si písať 🙂

  24. Veronička 25. júla 2017

   Súhlasím s Jajkou, peniaze sa rozkotúľajú jedna radosť. My si ideme platiť všetko sami – teda chceme si :) Nebudeme však brániť rodičom, ak zaplatia trebárs kuchárky alebo vodu či alkohol, ale musia si vybrať len niečo :D :D Už máme kúpené asi všetko a teda pálky dobré. Sestra keď sa vydávala tak dala nejakých zhruba 30 tis. slovenských korún, žiaľ mne sa to nepodarí. Obrúčky sme si dali urobiť v Bratislave v zlatníctve u Rýdla :) Šaty sa mi podarilo zohnať cez bazar – načo nové, keď ich raz použijem? a Požičanie je strašne drahé. V rodine mám kozmetičku, kaderníčku i nechtárku, takže to budem mať free, lebo idú na svadbu. Horšie sú topánky a oblek pre budúceho mladého pána. Kameramana, DJ a sálu už mám vyplatenú a postupne škrtám zoznam, lebo je dosť dlhý, ale zasa som za neho vďačná, lebo inak by som míňala na hlúposti ako niektoré ženy, že si budú robiť samé výzdobu a minú na to strašné peniaze a nakoniec si ani výzdobu nie sú schopné vo svojom voľnom čase urobiť. Žiaľ na to treba trpezlivosť.

  25. Majelka 28. júla 2017

   Svadba je celkovo dosť drahá záležitosť a treba sa na ňu pripraviť skôr hlavne finance. Viem, že sa dajú spraviť lacné svadby ale predsa ak má nevesta niečo vysnívané nezmení to. Tak ako som mala ja :D my sme si na svadbu požičali aby sme to všetko zvládli zaplatiť a aj nám dali obe rodiny nejaké peniaze. Tak v skratke to stálo:
   Obrúčky kúpite tak so 1000€ my sme tiež tak kúpili u Rydla, z bieleho zlata jednoduché ale krásne.
   Požičané svadobné saty okolo 700€
   Oblek 500€
   Pozvánky tak cca 150€
   Poplatky (úrad) 33€
   Poplatky v kostole 100€
   No a ešte kvety torta fotograf výzdoba no proste veeeeela dalších veci ktoré bolo treba vybaviť a zaplatiť. Tiež ak chcete kapelu alebo DJa, jedlo a tiež ubytovanie pre hostí. Ak sa chystáte mat malú a lacnú svadbu na to vopred zabudnite treba vam kúpiť to čo na veľmi a zas o toľko lacnejšie to nebude. Ale držím palce všetkým plánovačom :) určite si nasetrite oveľa viac peňazí ako plánujete ešte vam vyskočí veľa výdavkov.

  26. Beatka 11. septembra 2017

   Fuuu, Majelka 1000 € za obrúčky? To ste si dali akože strop? Lebo my sme teda boli pozrieť aj obrúčky od Rýdla v BA a mali tam aj lacnejšie v bielom zlate. Alebo si si dala kamienok? Ja som si šaty požičala za necelých 500 € :) ale isto už neviem koľko som dala za oblek :/ Mám to niekde spísané, resp. moja mamina, to je taký všetečný človek :) Má pisanôčku, kde má zapísané už 3 svadby mojich súrodencov a aj podľa toho sme dávali aj my :) Akurát ja som trošku modernejšia a hlavne vtedy neboli také extra možnosti. U známeho sme si vybavili obsluhu + kuchára a dal nám jedlo do 12 € na osobu s tým, že sme tam mali predjedlo – chápte akože keď dojdete do sály a môžete niečo po aperitíve (prípitku) zajesť, potom klasika polievočka a druhé, večer boli švédske stoly – mega super, som strašne spokojná a hlavne sa všetko zjedlo a večer sme mali tiež svadobnú kapustnicu – už som počula aj o tom, že mali segedín :) ale manžel ho neľúbi, tak sme to zrušili :D :D

  Pridajte komentár:

  Napíšte váš komentár k článku...

  Vyplňte ešte: