Svadobný rozpočet

Archaické pravidlá, ktoré vymedzovali presne, kto čo v rámci svadobných príprav a samotného svadobného obradu a hostiny platí sú už zastarané, no prevažná časť ľudí ich stále v určitých obmenách dodržiava. Či ste tradične zmýšľajúca alebo moderná žena, táto otázka vás dostihne.

Preto je potrebné spísať všetko, čo bude potrebné uhradiť a dohodnúť sa spolu s nastávajúcim. Pokiaľ ste si na svadbu našetrili vy dvaja, prípadne ste si vzali na niektoré nákladnejšie položky úver, máte to vyriešené. Pokiaľ ale vašu svadbu riadia a financujú rodičia, treba mať vo veciach obzvlášť jasno, aby nikto nikomu nič po svadbe nevyčítal.

 • Obrad. Rodina nevesty platí za kostol, organistu, zbor atď. Ženích platí poplatky súvisiace so žiadosťou o uzavretie manželstva a všetky listiny k tomu potrebné a tiež poplatok oddávajúcemu na úrade.
 • Oblečenie. Oblečenie si platí každý sám, tak ako aj všetky doplnky.
 • Kvety. Rodina nevesty má na starosti výzdobu kostola a hostiny plus kvetinové ozdoby družičiek. Ženích zase zabezpečuje svadobnú kyticu a kvetinky, ktoré sa pripínajú svadobčanom na saká.
 • Svadobná cesta. Táto položka je výhradne ženíchovou záležitosťou.
 • Fotograf. Nevesta platí fotografa aj tvorbu video záznamu.
 • Pred párty. Zásnubný večierok sa koná obvykle u nevesty. V prípade, že sa koná dva krát, prvý večierok bude u nevesty, potom u ženícha. Ženíchova rodina organizuje večeru pred svadbou, kde sa prejdú posledné detaily . Rozlúčkové oslavy hradia obvykle priatelia ženícha a nevesty (samozrejme oddelene).
 • Svadobná hostina. Náklady na hostinu so všetkým profesionálnym servisom spolu s jedlom, pitím, dekoráciami a hudbou platí rodina nevesty.
 • Prstienky. Prstienky by sa mali platiť budúci mladomanželia navzájom. Často sa ale táto „povinnosť“ prisudzuje skôr ženíchovi.
 • „Tlačoviny.“ Nevesta hradí náklady na pozvánky, oznámenia a svadobný program, prípadne menu.
 • Doprava. Dopravu hostí na/z obradu a na/z svadobnej hostiny má na starosti rodina nevesty.

Komentáre k článku: Svadobný rozpočet

 1. alex 2. decembra 2008

  zaujimave, kolko vela veci plati rodina nevesty…

 2. petra 27. decembra 2008

  tiez mam taky postreh…

 3. bibinka 16. marca 2009

  rodina zenicha teda neplati nic? myslim, ze tento clanok pisal chlap, ktory sa chcel vyvliect z platenia svadby :D

 4. jarka 27. apríla 2009

  no v minulosti všetko ohľadom hostiny platila rodina nevesty, dne je to už o vzájomnom kompromise. Prv tie hostiny bývali v menej honosnom štýle, u nevesty na záhrade….

 5. keterin 18. mája 2009

  podľa mňa by mal kazdý platiť za svojich ľudí a ostatné veci na polovicu

 6. sweeet 1. júla 2009

  no…horor…radšej sa nevydám…:(((

 7. nika 7. januára 2010

  neskutocne staromodny clanok… rodicia uz dnes neplatia takmer nic, mladym len prispeju, ostatok je na ich pleciach.

 8. maybe 21. júla 2011

  Tento článok bol písaný v 21. storočí, či? :D

 9. Betka 13. februára 2016

  Tak svadobné prstienky sme si platili aj my online cez obrucky-rydl.sk. Šaty a oblek budeme pred letom kupovať. Čašníčky, kuchára, fotografa, kameramana, sálu a oznámenia sme si s priateľom platili pol na pol. Hostinu si platíme tiež my. Plus samozrejme našim nám chcú prispieť. Priateľov tatino robí v jednej spoločnosti s minerálkou a moji rodičia zasa vybavia alkohol. Ešte maminka bude chcieť zaplatiť pekárky, ale zvyšok si hradíme my dvaja :) Nebudem zaťažovať predsa rodičov niečím, čo si dokážem aj sama s priateľom zaplatiť ;)

 10. Zuzka 10. októbra 2017

  Škoda, že tu nie sú vyčíslené hodnoty, ale chápem, že záleží od veľkosti svadby, miesta a veľa ďalších faktorov :) My si celú svadbu platíme sami, našetrili sme si dosť peniažkov, takže sme si povedali, že si urobíme veľkú svadbu, aby sa stretli nielen naše rodiny, ale aj veľa členov našich rodín :) A k tým prstienkom. My sme sa dohodli s budúcim pánom manželom, že ich potiahnem ja :D takže sme moderný :) Pretože on zarába viac, nakoľko je informatik, a tak sme si dali strop na prstienky môj mesačný plat. Zvážili sme veľa predajcov, ale obrúčky od Rýdla sa mi páčia jednoducho najviac :D Inak odporúčam kostol, sálu, fotografa, kameramana, DJ zajednať čím skôr ;) My sme už tak vypálili, že sme si museli objednať iného fotografa a kameramana ako sme túžili :/ Ale aj ten ďalší má dobré hodnotenia :)

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: