Družičky

Družičky majú na svadbe dôležitú úlohu a tradícia družičiek siaha ďaleko do minulosti – do pohanských čias. Nie je to teda nová, americká tradícia, ale naša vlastná. Družičkami boli dospelé slobodné dievčiny z rodiny nevesty, neskôr sa trendom stali aj družičky v prevedení malých dievčatiek.

Niektoré páry uprednostnia za družičky deti, ktoré sa v rodine nachádzajú. V pekných bielych šatôčkach vyzerajú pekne a nevinne ako anjeličkovia. Ak ešte rozhadzujú pred nevestou lupene kvetov, rozplače sa nejedno očko. Biele šaty pre malé družičky pritom nie je problém zohnať v žiadnom svadobnom salóne. Dajú sa požičať rovnako ako šaty.

Dnes je však vo zvyku mať aj dospelé družičky, ktoré bývajú odeté v rovnakých šatách. Rovnaké oblečenie však nie je povinnosťou, ale príjemným spestrením. Zároveň sa družičky rovnakým oblečením zvýraznia a pritiahnu na seba potrebnú pozornosť. Problémom je však, zohnať viacero rovnakých spoločenských šiat, ktoré sa väčšinou nedajú požičať v svadobnom salóne. Často jediným východiskom je šaty objednať a následne kúpiť, alebo ich dať ušiť. Za družičky si nevesta zoberie svoje blízke kamarátky, sesternice, ktoré nemajú len ozdobnú úlohu, ale majú na svadbe aj povinnosti. Niekedy tieto povinnosti spadajú len pod hlavnú družičku, no nevesta môže tieto povinnosti rozvrhnúť aj viacerým.

Mať na svadbe družičky je pekným štandardom, ale ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, nemusíte im kupovať drahé rovnaké šaty a samozrejme môžete sa uspokojiť len s jednou hlavnou družičkou. Ostatné kamarátky môžu byť čestnými hosťami.

Komentáre k článku: Družičky

 1. Bayuska 10. novembra 2010

  Dobrý deň

  Chcela by som sa opýtať, čo vlastne majú tieto družičky robiť na svadbe ?. Včera mi sestra oznámila že sa ide vydávať a mám byť jej družičkou, no ani ja ani ona netušíme čo to znamená :D Za odpoveď vopred ďakujem :)

 2. Miro Veselý 10. novembra 2010

  Družičky na svadbe sú podľa amerických komédií nato, aby nevesta vynikla. Takže družička by mala mať horše šaty :-) ale vážnejšie.
  Družička pomáha neveste. V kostole a na svadbe pomáha neveste napríklad prevziať dary. Počas svadobnej hostiny môže čítať priania a telegramy novomanželom.

 3. Bayuska 10. novembra 2010

  Aha… :):):) dakujem :):)

 4. Nela 11. novembra 2010

  Ahojte, mám prosbičku, priateľ ma požiadal včera o ruku , ale chce ju budúci mesiac , len o dvoch svedkoch :-)
  Súhlasila som . Len radu , ako to mám stihnúť :-)

 5. Miro Veselý 11. novembra 2010

  Nela ak ide o neformálnu svadbu hádam netreba blázniť a niečo zvlášť chystať. Otázka ako to chceš ty? Čo rodičia? Prečo tak rýchlo?

 6. zuzika 29. mája 2012

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať – veľmi súrne! vydávam sa v septembri mám 3 družičky z toho len 2 slobodné a jednu vydatú – najlepšiu kamarátku a veľmi chcem mať práve ju za hlavnú družičku , lenže som sa dopočula, že by nemala byť družičkou. Chcela by som vedieť prečo musia byť družičkami len slobodné ženy a prečo nie aj ona… prináša to nešťastie alebo aký je v tom dôvod? všade čítam, že slobodné a pod. ale nikde to nie je vysvetlené…. ďakujem…

 7. Alena 29. júna 2012

  V zahraničí je to normálne že idú vydate za družičky .a nevesta má mat okolo seba len tie najlepšie priatelky v taký slávnostny den. Prajem vela štastia.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: