Právne požiadavky na uzavretie manželstva

Svadba - svadobné fotoSlováci pre uzavretie manželstva potrebujú navštíviť miestny úrad, kde predložia rodný list a občiansky preukaz. V prípade, že jeden z manželov nie je príslušníkom danej krajiny, platia iné predpisy. Tie si budete musieť zistiť sami, pretože možných kombinácii je veľa.

Pokiaľ však ide o sobáš občanov Slovenska, postačia uvedené  dva doklady.

Na miestnom úrade s vami spíšu zápisnicu, dohodnú termín svadobného obradu, na ktorom prebehne potrebný akt. V prípade, že jeden z manželov je rozvedený (alebo sú rozvedení obidvaja) je potrebné predložiť rozsudok o rozvode alebo vyhlásenie manželstva za neplatné. Ak jeden z budúcich manželov je vdovec, alebo vdova, predloží úmrtný list zosnulého partnera z predchádzajúceho manželstva.

V prípade, že jeden z manželov je neplnoletá osoba, staršia ako 16 rokov, musí predložiť právoplatné rozhodnutie súdu, ktorý povolil uzavrieť manželstvo. Na miestnom úrade sa teda spíše zápisnica, v ktorej budú uvedené mená, priezviská, rodné čísla a podpisy snúbencov. Spýtajú sa vás, či chcete používať spoločné meno, ak áno, tak ktoré. Ďalej budete musieť určiť aké meno budú mať deti, ktoré vzídu z to.to manželstva. Zápisnica sa na svadbe neskôr doplní o podpisy zúčastnených.

Predbežne sa môžu uviesť aj mená svedkov, tie je však možné aj vo chvíli sobáša ešte zmeniť.

Svedkom sa rozumie dospelá osoba, staršia osemnásť rokov, ktorá môže vykonávať právne úkony. Môže mať ľubovoľné pohlavie, vek a môže byť aj rodinným príslušníkom.

Komentáre k článku: Právne požiadavky na uzavretie manželstva

 1. Slavomíra Smitalová 14. septembra 2011

  Mám 17 rokov žijem už vyše roko u priateľa, ktorý má 31 rokov. Moji rodičia sú rozvedený, som zverená do opateri matky, ktorá sa nevie mňa postarať. Je lepšie sa zobrať alebo či sa môže on stať mojím zákonnym zástupcom. Otec by so sobášom súhlasil len s matkov by bol problém. Matka minechce prispievať na štúdium ke´dže študujem na dvoch stredných školách, nestravuje ma, neodieva ma,na bývanie, zadĺžila celú rodinu nemá žiadnu snahu o nápravu a.t.ď. Pritom bývame v jednom činžiaku len ona býva o poschdie vyšie ako ja. Chcela by som od Vás radu ako mám postupovať pri takomto probléme,aby som sa vyhla ústavom a detskym domovom

 2. Miro 14. septembra 2011

  Ak nemôžu veci zostať tak ako sú, tak by som odporúčal poradiť sa s právnikom. Pri takom vekovom rozdiele by som so svadbou určite radšej odporúčal počkať. Len tak preventívne, aspoň rok, dva.

 3. Braňo 30. októbra 2012

  Dobrý deň chcel som sa opýtať že ak mám viac ako 18 rokov a moja priateľka 17 rokov či by sme mohli mať svadbu pretože toto info moje IQ akosi nepapa :-) bol by som strašne rád keby mi vedel niekto na toto aj odpovedať.. Ďakujem :-*

 4. Miro Veselý 30. októbra 2012

  Braňo nie som právnik, ale ak nie je plnoletá tak sa mi zdá že je potrebné požidať (súd? neviem) o výnimku ak je na to závažný dôvod tak to asi povolia. Inak treba počkať na 18.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: