Ako si vyrobiť svadobné oznámenie

Pri menšej svadbe a navyše s rýchlym termínom môže byť celkom prijateľnou cestou, ak si vyrobíte sami.

Stačí, ak viete v počítači napísať text a vytlačiť ho.

Cena za takúto tlač nebude síce celkom lacná, ale pri výrobe niekoľkých desiatok takých pozvánok môže byť veľmi príťažlivou. Tlačiť môžete buď na farebnej bublinkovej tlačiarni, alebo, ak nepoužijete fotografiu, stačí laserová. Ako papier sa dá kúpiť špeciálny papier hrúbky okolo 200 gramov – prakticky všetky tlačiarne ho dokážu spracovať. Ak ale tlačíte farebnú grafiku, kúpte riadny fotopapier s primeranou hrúbkou.

Svadobné oznámenie – príklad grafického návrhu

Prosím vás dôrazne: nepovažujte toto za jediný správny návrh. Možností sú tisíce.

Považujem za veľmi vhodné, ak na svadobnom oznámení bude fotografia dvojice. Fotografia nie je bežná, pretože sa často robili v tlačiarni a lacno. Farebná tlač fotografie by bola pridrahá a tak sa traduje, že na svadobnom oznámení býva len text. No ja s tým nesúhlasím.

Podľa mňa by oznámenie malo obsahovať len minimum informácií a fotografiu budúcich manželov. Keďže v čase prípravy svadobných oznámení dvojica ešte nie je “svoja”, prikláňam sa skôr k civilnému odevu, ale je to vec názoru – môžete sa dať vyfotografovať aj vo sviatočnom…

K fotografii stačí text, ktorý bude čo najkonzervatívnejšie oznamovať, čo oznámiť má. Prečo konzervatívne? Aby sa svadobné oznámenie dalo poslať 100 ročnej babičke aj vášmu kamarátovi z vojny. Možno dnes máte náladu žartovať, ale s odstupom času môžu žarty pominúť a svadobné oznámenia zostávajú.

Nezaškodí, ak si vyrobíte dve verzie svadobných oznámení.

Druhá bude oznámením v pravom slova zmysle – sa konala a punktum. Tieto po – svadobné oznámenia rozošlite všetkým tým, ktorým je oznámenie slušné poslať. Je veľa ľudí, ktorých netreba pozývať na svadbu, no hodí sa im to oznámiť.

Tretia “várka” pozvánok by mohla byť menej formálnou a mohla by obsahovať dovetok, že je to zároveň aj pozvánka na svadobnú hostinu a zábavu.

Text a sadzba

Ak budete robiť návrh oznámenia sami, odporúčam čo najjednoduchšie.

Na počítači nie je problémom vyblázniť sa do sýtosti a nechať na pozvánke hýriť všetky farby a písma, aké v počítači nájdete, no taký návrh sa už začína podobať skôr na anonymný list, než na vkusné pozvanie.

Mottá a svadobné oznámenia

Je zriedkavé vidieť svadobné oznámenie, na ktorom by nebolo motto, alebo nejaký citát. Ale motto a citáty nie sú podmienkou. Ak s budúcou manželkou stále čítate filozofickú literatúru a naspamäť viete stovky aforizmov aj s ich autormi, potom bude voľba takého citátu asi vhodná. V ostatných prípadoch je použitie aforizmu často z núdze cnosť – upchať pocit nedostatku informácií na ploche, alebo hrať sa na niečo, čím nie sme.

Nepleťte si žánre – pozvánka je pozvánka a nie kniha aforizmov. Ak chcete ľuďom oznámiť, že sa budete brať, nemusíte im podsúvať aj cudzí názor na sobáš.

Pozor na orezávanie

Pri domácej výrobe svadobných oznámení býva problémovým momentom rozrezanie papieru, napríklad A4 formát na 3 pozvánky, ako na týchto obrázkoch.

Rozrezanie by ste mali robiť buď ručnou orezávačkou, alebo na to určeným rezacím strojom. Môžu vám s tým pomôcť v niektorej väčšej kopírovacej službe, kde mávajú rezačky aj kvalitné tlačiarne.

Rez musí byť rovný a precízny. Nepokúšajte sa strihať pozvánky nožnicami – nedá sa. Nožnicami nebudú rovné.

S tým súvisí aj grafický návrh – počítajte s orezom. Najlepšie, ak na miestach plánovaných okrajov nebude nič vytlačené.

Komentáre k článku: Ako si vyrobiť svadobné oznámenie

 1. lenka 4. novembra 2009

  velmi sa mi pacia Vase clanky ale prosim, tu farebnu pozvanku na hostinu vymente lebo urcite polovica citatelov si taku nejaku urobi. a to je typograficky trapas !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  nie je pravda ze sa moze clovek vyblaznit vo vsetkych farbach a pismach bez hlavy a paty. cit, jemnost, vkus, cistota – a to hlavne na svadobnych materialoch. farby pouzite ake chcete ale pismo maximalne 2 rozne a 2 duktusy, nie celu ponuku wordu.

  dakujem

 2. Miro Veselý 5. novembra 2009

  lenka nuž ale veď to farebné zúfalstvo je tam predsa práve ako ukážka zúfalstva, ako to vyzerať nemá…

 3. lenka 5. novembra 2009

  ibaze je dost ludi ktorym ked neukazes aj korektny prilkad tak nevedia co je na tom trapne, poznam to z praxe. ze oranzova a cervena je takmer v ziadnom kontraste a preto aj 55 rocni ludia maju problem to precitat a ze ked pouzijes tucet druhov pisma na info kt. si ma kazdy zapamatat tak mu v pamati ostane len chaos lebo sa ludske oko nema o co opriet a tak nevytvori ten spravny nervovy vzruch. na to mnoho “grafikov” zabuda, alebo to vobec neovlada.

 4. andrea 24. júna 2010

  Tak ja si myslim ze komu sa to paci, nech si take oznamenie urobi. Je to kazdeho sukromna vec. Ked ho chce mat niekto podobne “anonymnemu listu” ako bolo uvedene v clanku, preco nie? Aj to je v podstate originalne. Ale tiez by som volila radsej jednoduchsie oznamenia :)

 5. Marika 11. októbra 2011

  zdravim… plánujeme velmi maličku svatbu čiže vlastne len posedenie s najbližšími. Sme aj časovo obmedzený takže jedine možne riešenie je domaca vyroba oznamenia. Pozvánky som vytvorila v MSpublisher ale ak mate nejaky grafický program je to ešte lepsie ja som mala k dispozícii len tento. Potom som nechala pracovať len fantáziu. dnes je vela mozností a materialu je to na každom z nás… cele oznamenia ma vyšli na nejakych cca. 7 euro

 6. clt 4. marca 2012

  Zdravim, nikde nieje napisane ze sa to tak robit nema. To oznamenie nieje len zufale, je to doslova “grafikova” samovrazda. Hladal som inspiraciu na svadobne oznamenie a toto na mna vybehlo pri vyhladavani obrazkov na googli, tak som bol zvedavy na toho patlala. Gratulujem.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: