Starejší

Starejší je osoba spojená s mnohými svadbami našich regiónov. Nájsť dobrého starejšieho je náročné, pretože na túto úlohu treba osobu , ktorá vie, čo má kedy robiť. Starejší má skrátka byť „veselý profesionál“. Niektorí si vyberajú starejšieho z rodiny, mnohí si však za starejšieho najímajú profesionálneho zabávača.

Povinnosti starejšieho začínajú už pár týždňov pred svadbou, hoci väčšina sa udeje v deň . Starejší má napríklad priviesť ženícha k neveste, odpýtať nevestu od rodičov a poďakovať im za výchovu – teda vedie odobierku, ďalej vedie snúbencov do kostola a nakoniec sa stará o zábavu na svadobnej hostine. Starejší musí dohliadnuť, aby zábava na svadbe neviazla. Každý sa musí na svadbe baviť. Starejšieho úlohou je postarať sa o odčepčenie, nevestin tanec a musí preniesť slávnostný prípitok. Aby sa všetci svadobčania bavili, musí si všetko starejší dopodrobna naplánovať.

Starejší však nie je na svadbu povinnou výbavou. Na mnohých najmä kresťanských svadbách sa chopia úlohy starejších krstní rodičia a to najmä nevesty. Starejší sa tu využíva najmä na zabezpečenie zábavy, pretože organizuje mnohé hry s scénky pre svadobčanou.

Komentáre k článku: Starejší

 1. RASTISLAV HODOUŠ 13. februára 2009

  ďakujem za clanok je to taka obšírna informacia o ulohe starejšieho, ale dosť vystižná. akurat by som rad podotkol ze nevesta sa neodčepčuje ale začepčuje. čo znamená že nevesta ide pod čepiec a vzdava sa vienka slobody. druha vec je že dobrý starejší si svadbu nemoze vopred dopodrobna naplánovať ! nakoľko je to práca s ľudmi , musí byť starejši svojim sposobom dobrý psycholog aby vedel každu svadbu a tym aj zábavu prisposobiť danej situacii a potrebam svadobčanov. dobrý starejší je ten ktorí vie v spravnu chviľu humorne a vystižne reagovat na okamžity moment. samozrejme ze kazda svadba ma svoju tzv. kostru ktoru by mal dodrziavať, ako pisete odpytanie nevesty pre ženicha , odobierka, úvod do kostola, privitanie hosti do svad.miestnosti ,rozbitie taniera, pripitok , zábava , polnočne začepčenie nevesty , uvítanie manželov do druheho svadobneho dňa , a napokon ukončenie svadobnej hostiny. samozrejme že každy kraj ma svoje zvyky ktore by mal starejši ovladať alebo aspoň vopred prebrať so snubencami.
  to bol len moj osobny názor a vlastna skusenosť nakolko ja sam robím starejšieho už viac ako 19rokov. všetkym snubencom prajem veľa lásky a tolerancie v ich ďalšom manželskom živote. ahoj !!!!!

 2. kika 1. apríla 2009

  “akurat by som rad podotkol ze nevesta sa neodčepčuje ale začepčuje. čo znamená že nevesta ide pod čepiec a vzdava sa vienka slobody.” to je dobrá Rasťova pripomienka, no v mnohých častiach Slovenska sa hovorí o odčepčení a nie o začepčení, pretože nevesty to berú ako stratu závoju, prípadne svadobnej ozdoby vo vlasoch. Teda ide o odobratie závoja. V mnohých krajoch sa ani čepiec nedáva, Napríklad u nás na Kysuciach som ho videla len na nových svadbách, a to si ho kamáratky požičiavali v salonoch.No ale každý vie o čo v podstate ide a Rasťove vysvetlenie má logiku .

 3. DJ MILKYWAY Bratislava 30. júna 2009

  Plne sa stotoznujem s nazormi Rasta i Kiky – ja posobim ako DJ a STAREJSI v Bratislave a zsl. kraji, ale o funkciu Starejsieho je slaby zaujem, tu v Bratislave to citim vyrazne. Mnohi, co si ma objednavaju ako DJ na svadbu ani nevedia, ze nieco take jestvuje alebo jestvovalo ( v minulosti to bola sucast svadobneho veselia automaticky ). Inac, Starejsi to ma znacne stazene, kedy jeho pocinanie je zavisle na tej druhej strane – myslim na reakcii svadobnych hostov…Musi casto improvizovat a svoj scenar obmienat in time. Dolezite je pre neho oboznamit sa pred svadbou detailne s rodinou zenicha resp. nevesty a tomu prisposobit napr. pripravenu “rec” pocas odobierky, podakovanie, vypytanie nevesty atd. Ja osobne okrem obligatnych svadobnych zvykov, hier, tanecneho sutazenia v roznych podobach obohacujem svadobne “veselie” scenkou “tehotna ciganka”, aj preto nosim so sebou kufrisko rekvizit. STAREJSI VSETKYCH KRAJIN, NEVYMRIME ! :-))))))))))

 4. Dodo 5. apríla 2010

  Ja robím starejšieho vyše 30 rokov v regióne Novohradu a ako bývalý súborista to ladím viac folklórne, ak proti tomu nenamietajú nič snúbenci, a je stále o to záujem. Starejšujem v hriňovskom alebo detvianskom kroji, ľuďom sa to páči, dokonca niekedy je to aj podmienka. V našom regióne starejších tohoto typu nie je veľa a tak je roboty dosť . Svadba bez starjšieho je ako polievka bez soli.

 5. Zuzka 25. novembra 2010

  No neviem, nezdá sa mi, že by starejší “vymierali” – napríklad jeden, ktorého sme chceli na svadbe, už mal zajednaných 8 svadieb na rok 2012 :)

 6. Gabika 16. septembra 2011

  Nevedeli by ste mi niekto poradiť dobrého starejšieho? – najlepšie z trenčianskeho kraja

 7. mzuzka1 29. septembra 2011

  Gabika, my sme mali starejšieho z Lehoty pod Vtáčnikom – bol fantastický; počas celej svadby bol aktívny; v podstate on ju celú “moderoval”. Boli sme s ním veľmi spokojní. Aj celá rodina sa výborne zabávala; o to sa postarala aj živá hudba.

 8. mzuzka1 5. októbra 2011

  Gabika, ešte mi napadlo jedno meno Róbert Krchník (z Rybian – pri Bánovciach nad Bebravou).

 9. deni-82 12. januára 2012

  Ja by som potrebovala pomoct ,rada by som mala na svadbe aj starejšieho ale potrebujem to už na 5.maja ak by ste mi vedeli niekoho poradit budem vam velmi vdačna.Svadba bude vo Velkom Krtiši.

 10. Delfinusik 17. januára 2012

  Poznate nejakeho starejsieho z vychodu??? :(

 11. katy 18. januára 2012

  kto by vedel poradit dobreho starejsieho z okresu Topolcany alebo Nitry a aj dobru hudobnu skupinu na svadbu????prosim…..

 12. vanessas 24. januára 2012

  Ahoj,skus Robo Krchnik je dobry jeho cislo je na http://www.google.sk ked si das jeho meno do vyhladavaca…pekny den

 13. ALEXANDRA 3. júla 2012

  V Prievidzi je jednoznačne najlepší starejší pán Rastislav Hodouš. Pochodila som vela svadieb a spoznala vela starejších ale Pán Hodouš je skutočne starejší na úrovni. Je to majster slova a improvizacie, este som nevidela ze by ho zaskocila volaka necakana situacia vždy vsetko riesi s humorom a nadhľadom. Je naozaj super – vrelo odporúčam !!!! Na nete ma aj svoju internerovu stranku , staci si dat jeho meno do google….

  Uvidite že nebudete sklamaný….

 14. Milan 2. novembra 2015

  Pekný deň všetkým. Môj názor na starejšieho je takýto. Starejší na svadbe má organizovať a popritom byť neviditeľný. Neviditeľný myslím tak, aby nebol stredobodom celej svadby. Zažil som takého čo upútaval na seba pozornosť až neskutočne. Napr. buďte ticho idem rozprávať vtipy. Alebo. Vy tam, ešte nejedzte, ostatný ešte nemajú jedlo a to tam bolo 150 ľudí a traja čašníci. Asi toľko.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: